Blog

Uszczelnienie pompy – jako najsłabszy element w konstrukcji pompy

Aby dobrze zobrazować jak ważną funkcję pełni uszczelnienie w pompie, należy najpierw wyjaśnić jego budowę oraz rolę podczas pracy. Możemy rozróżnić dwa główne rodzaje uszczelnienia (dławicy) w pompie: najczęściej stosowane mechaniczne oraz sznurowe.

Budowa uszczelnienia

Dławica mechaniczna składa się z dwóch pierścieni wykonanych z twardych materiałów (takich jak: węglik krzemu, węglik wolframu, ceramika) oraz sprężyny dociskowej wykonanej ze stali nierdzewnej. Uszczelnienie sznurowe (wargowe) składa się z pakietów szczeliwa (wykonanych z graflonu lub teflonu) owiniętych wokół wału pompy dodatkowo zabezpieczonych dławikiem, tuleją ochronną i podkładką ciśnieniową.

Pompy stosowane w procesach galwanizacji.

Galwanizernie wraz ze wszystkimi procesami w nich wykonywanymi są dużą i znaczącą częścią całego przemysłu obróbki metali. Galwanizacja, to jedna z metod wytwarzania powłok elektrolitycznych na powierzchni metali np. chromowanie, cynkowanie, niklowanie czy złocenie. Powłoki wykonuje się stosując kąpiele galwaniczne czyli wodne roztwory związków chemicznych. W elektrolicie zanurzone są elektrody a przepuszczany przez roztwór prąd elektryczny powoduje wydzielanie się np. metalu na zanurzonych elementach tworząc na nich powłokę.

Pompy chłodziwa wysokiego i niskiego ciśnienia.

Technologia maszyn CNC i procesów obróbki metalu nieustanie się rozwija, wynika to z coraz większych wymogów jakościowych, które muszą spełniać produkty końcowe. Taki stan rzeczy wymusza kontrolowanie i korygowanie wielu istotnych parametrów - narzędzi obróbki. Jednym z nich jest kontrola podawanego chłodziwa, czyli ilość oraz ciśnienie chłodziwa, które zależą od metody obróbki metalu oraz ilości wydzielanego podczas procesu ciepła.

Strony