/ autor: ekopomp / 01.10.2018

Pompy ABS XFP – niezawodna jakość

Sluiz to niewielka turystyczna holenderska miejscowość, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Władze miasteczka doskonale zdają sobie sprawę, że czyste i zdrowe środowisko to niezbędny element w branży turystycznej. Z tego też powodu, podjęto program renowacji systemu kanalizacji w 1998 roku. Celem programu była wymiana istniejących pomp oraz automatyzacja przepompowni.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z oszczędności, które osiągamy dzięki zatapialnym pompom produkcji Sulzer” – Sjaak Oubrie, Inżynier do spraw Polityki i Planowania technicznego w gminie Sluis.

Wyzwanie

Obszary turystyczne, w tym tereny w strefie zakwaterowania, borykają się z problemem dużej ilości bardzo zanieczyszczonych ścieków. Dodatkowym problemem jest fakt, że ludzie dość często wrzucają do kanalizacji wszystko, co popadnie, a to często powoduje awarie i zapchanie kanalizacji. Dlatego też przepompownie muszą być wyposażone w nowoczesne pompy, które poradzą sobie z różnorodnością zanieczyszczeń.

Rozwiązanie problemu

Zatapialne pompy ściekowe ABS XFP wyposażone w innowacyjny wirnik typu CONTRA BLOCK miały rozwiązać problem mieszkańców i władz Sluis. Nowe pompy zainstalowano w przepompowniach ścieków. Pierwszym odnotowanym efektem tej zmiany była redukcja poboru mocy o 15%. Znacznie ograniczono problem zapychania pomp. Dodatkowo wprowadzony system telemetryczny umożliwia stałą kontrolę wydajności poszczególnych stacji.

Wirnik CONTRA BLOCK

CONTRA BLOCK to otwarty wirnik kanałowy o dużym stałym przekroju. W efekcie tego wirnik ma znaczny swobodny przelot kanałów hydraulicznych, a co za tym idzie zanieczyszczenia stałe, nawet o sporych rozmiarach, zostają przetłoczone, bez obaw zatkania. Tylna tarcza wirnika wyposażona została w ząbkowany pierścień, którego zadaniem jest rozdrobnienie, a następnie odrzucenie wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się w obszar uszczelnienia mechanicznego.
System ContraBlock składa się z:
  • wirnika typu Contra Block z ostrą dolną krawędzią łopatki (1)
  • dolnej pokrywy ze spiralnym rowkiem o ostrych krawędziach z możliwością regulacji szczeliny pomiędzy pokrywą a wirnikiem (2)
  • dużego otworu o falistych ostrych krawędziach na wlocie do pompy (3)
  • ząbkowanego pierścienia rozdrabniającego o ostrych krawędziach, znajdującego się na górnej powierzchni wirnika, zapobiegającego blokowaniu uszczelnienia mechanicznego (4)

Schemat budowy wirnika Contra Block – Sulzer (źródło: Sulzer)

Korzyści dla użytkownika

Omówiony projekt działa od 10 lat. W tym czasie liczba awarii została zredukowana o 80%. Nowe pompy przyniosły oszczędność w zużyciu energii, a co za tym idzie niższe koszty operacyjne. System telemetryczny pozwala na stałą kontrolę pracy stacji, dzięki czemu stacje działają w najbardziej wydajny i niezawodny sposób.